Εκπαιδευτική επιμόρφωση στις Πρώτες Βοήθειες

Εθελόντρια του Ερυθρού Σταυρού μας επισκέφθηκε και έκανε μια όμορφη παρουσίαση σχετικά με την παροχή Πρώτων Βοηθειών. Εκπαιδευτικοί, μέλη των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων  και γονείς παρακολουθήσαμε με ενδιαφέρον.

Ευχαριστούμε θερμά και τους δύο Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για τα κεράσματα!

Καλή αρχή

Οι πόρτες του σχολείου άνοιξαν, για να υποδεχθεί τους μικρούς μαθητές! Η αυλή πλημμύρισε από παιδιά, τσάντες, φωνές και χαμόγελα! Ευχόμαστε η σχολική χρονιά να είναι φιλική, δημιουργική και φωτισμένη! Καλή αρχή!

Τα αχτύπητα Πεμπτάκια

Οι μαθητές του Ε2 με  τη δασκάλα τους, κυρία Γραμματικού Χριστίνα, έφτιαξαν το δικό τους εκπαιδευτικό padlet και ανάρτησαν πλούσιο υλικό από τη σχολική χρονιά 2021-22. Δημιούργησαν ατομικές και ομαδικές εργασίες σε word και powerpoint, αξιοποιώντας τις γνώσεις τους από το μάθημα της πληροφορικής, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κύριο Νίκο Ιωαννίδη. Επέλεξαν τα αγαπημένα τους τραγούδια και παρουσίασαν όμορφες στιγμές από σχολικές εκδηλώσεις, δράσεις και εκπαιδευτικές εκδρομές. Κλείνοντας τη χρονιά με πολλά χαμόγελα και ευχάριστες αναμνήσεις το Ε2 μας εύχεται καλό καλοκαίρι!!

Πατώντας πάνω στον σύνδεσμο μπορείτε και εσείς να επισκεφτείτε…                        Τα Αχτύπητα Πεμπτάκια!!!

ΤΑ ΑΧΤΥΠΗΤΑ ΠΕΜΠΤΑΚΙΑ!!! (padlet.com)

Θέλεις να γίνουμε φίλοι; e-twinning

Τα παιδιά του ΣΤ2, με υπεύθυνη τη δασκάλα τους κυρία Κατερίνα Χατζηαναστασίου, συμμετείχαν στο πρόγραμμα e-twinning και μέσω αυτού δημιουργήθηκε ένα πιο φιλικό σχολικό περιβάλλον. Οι μαθητές 15 σχολείων και 20 τάξεων συνεργάστηκαν μεταξύ τους και οι εκπαιδευτικοί αντάλλαξαν γνώσεις και εμπειρίες μέσα από τις δράσεις του έργου. Αρχικά, μέσω padlet, συστήθηκαν τα παιδιά, έγραψαν για τα ενδιαφέροντά τους και διάβασαν τις αναρτήσεις των άλλων. Καθώς πλησίασαν τα Χριστούγεννα αντάλλαξαν ευχές. Αποτύπωσαν σε ένα αρχείο Google Drive τις σκέψεις τους, τι σημαίνει γι’ αυτά η φιλία και πώς την εκδηλώνουν, αφού εργάστηκαν ομαδικά στο εργαστήριο πληροφορικής. Με τη βοήθεια του Webex έγινε πρόγραμμα συνάντησης. Μετά από τις προτάσεις των παιδιών αποφάσισαν να καταγράψουν τις σκέψεις τους και να δημιουργήσουν μια ομαδική αφίσα. Επίσης σημείωσαν λέξεις για τη φιλία και την ημέρα της συνάντησης, μέσωWebex, φούσκωσαν μπαλόνια και έγραψαν επάνω τις λέξεις. Κάθε παιδί παρουσίασε το μπαλόνι του και μια πρόταση που ήδη είχε γράψει. Πραγματοποιήθηκαν δυο συναντήσεις  τη Δευτέρα 14  και την Τρίτη 15 Μαρτίου 2022. Η εμπειρία ενθουσίασε τα παιδιά από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή!

Η συμμετοχή και η συμβολή του κυρίου Νικόλαου Ιωαννίδη, δάσκαλου πληροφορικής, ήταν καθοριστική.

Τη νύχτα που τα φώτα άναψαν

Οι μαθητές του ΣΤ2 μαζί με τη δασκάλα τους, κυρία Χατζηαναστασίου Κατερίνα, πραγματοποίησαν μια όμορφη δράση. Μέσα από ένα παραμύθι και μετά από πολλή συζήτηση έφτασαν στο συμπέρασμα ότι: Η ευτυχία βρίσκεται σε καθημερινά πράγματα, που τα ζούμε με τους αγαπημένους μας ανθρώπους!