Τσικνοπέμπτη και Αποκριά

πηγή: διαδίκτυο

Μεγάλο γλέντι στήθηκε! Τα παιδιά του σχολικού μας συγκροτήματος ντύθηκαν καρναβαλάκια, παρέα με τους εκπαιδευτικούς τους. Γαϊτανάκια, παραδοσιακά τραγούδια και χοροί πλημμύρισαν τον χώρο της αυλής και φυσικά δεν έλειψαν τα σουβλάκια, που ήταν μια ευγενική προσφορά των Συλλόγων γονέων και κηδεμόνων. Τα πρόσωπα των παιδιών στολίστηκαν με μάσκες και… χαμόγελα!                                  Τον συντονισμό όλων ανέλαβαν οι γυμναστές και η μουσικός μας!

6 Μαρτίου… το Όχι μας στη σχολική βία

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας, πραγματοποιήθηκε μια όμορφη δράση από τους μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας. Τοποθετήθηκε αφίσα με συνθήματα των παιδιών, σκέψεις, συναισθήματα… Παρουσιάστηκαν στα υπόλοιπα τμήματα δυο τραγούδια, των οποίων την ενορχήστρωση ανέλαβε η μουσικός μας, κυρία Άννα Μαρία Κότσιφα.

• Το Όχι μας στη βία   (Μουσική: Χορέψετε- χορέψετε/ Στίχοι: Μαρία Μουτρουπίδου)
  • Μια Παρασκευή        (Μουσική – Στίχοι: Άννα Μαρία Κότσιφα)

Καλώς ήρθες Άνοιξη

Τα παιδιά των τμημάτων της Α’ και της Β’ τάξης με τις υπεύθυνες δασκάλες και τη μουσικό μας, κυρία Άννα Μαρία Κότσιφα, υποδέχτηκαν την Άνοιξη με μια υπέροχη έκπληξη!

Κρατώντας χελιδόνια, τραγούδησαν τα χελιδονίσματα του Μάρτη από πόρτα σε πόρτα. Όλα τα υπόλοιπα τμήματα απόλαυσαν τις γλυκιές φωνές και μελωδίες και αποχαιρέτησαν τα ¨χελιδονάκια” με χειροκροτήματα. Η δράση συνεχίστηκε στο όμορο νηπιαγωγείο, σκορπίζοντας κι εκεί χαμόγελα και αγάπη!

Δε νιώθω πια μόνος

Ραδιοφωνικό μήνυμα της θεατρικής ομάδας της Στ’ Τάξης του τμήματος του ολοήμερου του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου Θεσσαλονίκης στην εκπαιδευτική πλατφόρμα “EUROPEAN SCHOOL RADIO”. Το θέμα είναι η μοναξιά που βιώνουν τα θύματα της ενδοσχολικής βίας και πώς η δύναμη της φιλίας, με αποδοχή και ενσυναίσθηση, τα βοηθά να γεμίσουν θετικά συναισθήματα και να γίνουν ξανά ενεργά άτομα με αυτοπεποίθηση και ασφάλεια.

Δημιουργική ραδιοφωνική ομάδα :

Θεατρολόγος : Αθανασοπούλου Ρένα

Μαθητές : Αλλίντρι Αρένσι, Βουβούσης Γιώργος, Δερμετζής Αθανάσιος Άγγελος, Ευθυμίου Αλέξανδρος, Καλτσούνης Αθανάσιος, Κουμπέτη Ραφαηλία, Λαζαρίδης Ελευθέριος, Μπόλη Ελένη, Παπαδοπούλου Ναταλία, Παπαθανασίου Πηνελόπη, Πολυζούδης Αντώνης, Τοπαλίδης Αθανάσιος.

Για να ακούσετε το μήνυμα μπορείτε να επισκεφθείτε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Σχολική βία… Πρόληψη και αντιμετώπιση

Την Πέμπτη 29/02/2024 στο σχολικό μας συγκρότημα πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση για γονείς και εκπαιδευτικούς με εισηγητή τον ψυχολόγο του Δήμου μας, κύριο Στρατηλάτη Νικόλαο. Το θέμα της συνάντησης ήταν η αναγνώριση διαφόρων μορφών βίας και συγκεκριμένα της σχολικής. Συζητήθηκαν τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισής της και ακολούθησε ανοιχτός διάλογος με το κοινό. Η συμμετοχή του κόσμου ήταν μεγάλη και το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο.

Ευχαριστούμε θερμά!