Το “Φάρμακο”

Ένα βιβλίο μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή;

Ένα βιβλίο μπορεί να σε θεραπεύσει;

Οι απαντήσεις δίνονται από το «Λογοτεχνικό Φαρμακείο», τη βιβλιοθήκη μας…

Μια υπέροχη πρωτοβουλία πήραν τα παιδιά του σχολικού μας συγκροτήματος, λαμβάνοντας μέρος στον 14ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema…διάβασες;» 2023-2024.

Τον εν λόγω διαγωνισμό συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, η Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού της Ελλάδας, το ΕΚΟΜΕ (Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας) και η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο –Σπίτι της Κύπρου.

Μαθητές/τριες του 1ου Δημ. Σχ. σε συνεργασία με μαθητές/τριες του 14ου Δημ. Σχ. μπήκαν σε ρόλους ηθοποιών και πραγματικά μας συγκίνησαν!

Ιδέα & Σενάριο: κα Ηλιάδου Ζαφειρία

Σκηνοθεσία: κος Διονυσίου Σταμάτης, κα Αθανασοπούλου Ρένα

Μουσική: κα Άννα Μαρία Κότσιφα

Αφίσα: κα Χρυσοπουλίδου Σταυρούλα

Συμμετοχή 14ο Δημ. Σχ.: κα Τορνικίδου Ελένη

Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον γονέα, κο Διονυσίου Σταμάτη για την πολύτιμη βοήθειά του!

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να απολαύσετε κι εσείς την ταινία: