Η Πυροσβεστική Υπηρεσία στο σχολείο μας

Εκπρόσωποι του 2ου Πυροσβεστικού Σταθμού επισκέφθηκαν το σχολείο μας και ενημέρωσαν τους μαθητές των Ε΄  και ΣΤ΄ τάξεων. Μίλησαν για τις αστικές και τις δασικές πυρκαγιές, καθώς και για μέτρα πρόληψης, αντιμετώπισης. Παρουσίασαν ένα πυροσβεστικό όχημα, τον εξοπλισμό ενός πυροσβέστη και έκαναν επίδειξη της μάνικας με… ρίψη νερού! Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με ερωτήσεις, συζήτηση και ενθουσιασμό από τα παιδιά!

28η Οκτωβρίου

Μια υπέροχη γιορτή προετοίμασαν οι μαθητές/τριες του Γ΄1, με υπεύθυνο τον κ. Μυστακίδη Παντελή και του Γ΄2, με υπεύθυνη την κ. Καραγιαννάκη Κασσιανή. Ακούσαμε το χρονικό των γεγονότων, διαβάσαμε εφημερίδες της εποχής, γίναμε μάρτυρες του ηρωικού «Όχι», συνοδέψαμε τις γυναίκες της Πίνδου και ακούσαμε διηγήσεις αναμνήσεων. Τη γιορτή έντυσε μελωδικά η χορωδία, με υπεύθυνη τη μουσικό μας  κ. Άννα Μαρία Κότσιφα. Σημαντική ήταν η συμβολή της θεατρολόγου μας, κ. Αθανασιάδου Ρένας και της εικαστικού μας, κ. Χρυσοπουλίδου Σταυρούλας.

Στο τέλος της γιορτής πραγματοποιήθηκε απονομή της σημαίας σε μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, για την άριστη επίδοσή τους.

Καλή αρχή!

Το πρώτο κουδούνι της χρονιάς ακούστηκε!

Μικροί μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί μαζεύτηκαν και η αυλή γέμισε με φωνές και χαμόγελα! Ο ιερέας τέλεσε τον αγιασμό και όλα είναι έτοιμα για μια δημιουργική και παραγωγική χρονιά!

Πηγή: Διαδίκτυο