ΟΙΚΟ-Λογικές Διαδρομές 2023

Τα παιδιά είναι δύναμη.                                                                                                              Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι οικολογικές διαδρομές 2023 που πραγματοποιήθηκαν στις  8 και 9 Ιουνίου στους  χώρους του σχολείου μας,  καθώς και σε χώρο του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Άρδασσας. Στις ΟΙΚΟ-Λογικές  Διαδρομές μας φέτος πήραν μέρος, εκτός από τα παιδιά του 1ου και 14ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου, τρία τμήματα Νηπιαγωγείου και τέσσερα τμήματα Α΄ Δημοτικού όμορων σχολείων. Σημαντική ήταν η συμβολή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων,  φορέων και Περιβαλλοντικών Οργανώσεων καθώς και η υποστήριξη της Υπεύθυνης Π.Ε ΔΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης. Τα εύσημα όμως ανήκουν στα παιδιά. Σε όλα τα παιδιά που βοήθησαν και ιδιαίτερα στα  παιδιά της Γ΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού του 1ου  και 14ου  σχολείου αντίστοιχα, που σχεδίασαν ,οργάνωσαν, στελέχωσαν και υλοποίησαν όλες τις δράσεις. Η σύμπραξη με το Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Άρδασσας  έδωσε μία νέα πνοή στο φεστιβάλ μας, καθώς οι ΟΙΚΟ-Λογικές διαδρομές επεκτείνονται και εκτός νόμου. Η συμμετοχή σχολείων από  Δράμα και  Γερμανία δείχνει ότι τα παιδιά είναι πρόθυμα να ακολουθήσουν ΟΙΚΟ-Λογικές διαδρομές, όπου και αν βρίσκονται. Τα παιδιά είναι δύναμη. Είναι η δύναμη της συνέχειας του πλανήτη μας. Γενική υπεύθυνη του Φεστιβάλ ήταν η κυρία Ηλιάδου Ζαφειρία και πολλοί εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν για αυτή τη μοναδική διοργάνωση.

Ευχαριστούμε τους διευθυντές και των δύο σχολείων για την αμέριστη συμπαράσταση και υποστήριξη.