Ανακοινώσεις Διεύθυνσης Σχολείων

Ενημέρωση για την επαναλειτουργία των σχολείων στις 10/5/2021.

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες, Χρόνια Πολλά , Χριστός Ανέστη!

Στις 10 του Μάη το σχολείο ανοίγει και πάλι τις πόρτες του για να υποδεχτεί τους μαθητές και τις μαθήτριες στο φυσικό χώρο της εκπαίδευσής τους. Στο ξεκίνημα αυτό προστίθεται ακόμη ένα όπλο κατά του COVID-19 , το selftest.

Το το selftest είναι διαθέσιμο για τους μαθητές από την Τετάρτη 5 Μαΐου έως το Σάββατο 8  Μαΐου δωρεάν από τα φαρμακεία. Ειδικότερα, για τους/τις μαθητές/τριες το παραλαμβάνουν οι γονείς / κηδεμόνες τους, επιδεικνύοντας τον Α.Μ.Κ.Α., μαθητή/ τριας και την αστυνομική ταυτότητα ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο ταυτοποίησης των ιδίων (γονέων/κηδεμόνων) Το δεύτερο τεστ για την επόμενη εβδομάδα θα είναι διαθέσιμο από τη Δευτέρα 10 Μαΐου.

O δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self-test)  διενεργείται κατ’ οίκον σύμφωνα με τις οδηγίες των ενημερωτικών φυλλαδίων και με τη βοήθεια του γονέα/κηδεμόνα. (1ο selftest Κυριακή βράδυ ή Δευτέρα πρωί  – 2ο selftest Τετάρτη βράδυ ή Πέμπτη πρωί)  Ένα κατατοπιστικό βίντεο για το πώς διενεργείται το self test μπορείτε να δείτε εδώ:  https://www.youtube.com/watch?v=uqy9EtE1uuE

Γονείς/κηδεμόνες επισκέπτεστε  την ηλεκτρονική πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr/#mathites  , επιλέγετε την κατηγορία «Σχολική κάρτα για COVID-19» και αφού γίνει η αυθεντικοποίηση  με έναν από τους τρόπους που προβλέπονται, ακολουθείτε τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος. Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνετε και την δίνετε στον μαθητή/τρια να την επιδείξει τη Δευτέρα και την Πέμπτη.

Ο/Η μαθητής/τρια επιδεικνύει, χωρίς να παραδίδει, τη σχολική κάρτα εντός της τάξης, στον εκπαιδευτικό της πρώτης ώρας και τη φέρει μαζί του/της μέχρι τη διενέργεια του επόμενου διαγνωστικού ελέγχου σε περίπτωση που ζητηθεί επίδειξή της από εκπαιδευτικό ή από το Διευθυντή

Όσοι, όσες δεν έχετε εκτυπωτή μπορείτε να έρθετε στο σχολείο και να προμηθευτείτε χειρόγραφες δηλώσεις την Παρασκευή 7/5/2021  10.00΄-12.00΄π.μ.

Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, τότε δεν γίνεται δεκτός/η για μάθημα, παραμένει στον ειδικό χώρο που έχει διαμορφωθεί στη σχολική μας μονάδα για την αποφυγή περαιτέρω μετάδοσης του κορωνοϊου – COVID 19, μέχρις ότου οι γονείς/νόμιμοι κηδεμόνες τον/την παραλάβουν τηρουμένων όλων των ισχυόντων μέτρων προστασίας.

Εάν το αποτέλεσμα είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος, την οποία οι γονείς εκτυπώνουν. Σε αυτή την περίπτωση μεταβαίνουν εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε δημόσια δομή, όπως αυτές είναι αναρτημένες στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr, για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο. (Η πλησιέστερη στην περιοχή μας είναι το 424 Γεν. Στρατιωτικό Νοσοκομείο, δίπλα στο Νοσ. Παπαγεωργίου)  Εάν το αποτέλεσμα του δωρεάν επαναληπτικού ελέγχου είναι θετικό ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ.

Ο γονέας του μαθητή/της μαθήτριας που θα απουσιάζει Δευτέρα – Πέμπτη από το σχολείο, τηλεφωνεί στο σχολείο και ενημερώνει σχετικά με την απουσία. Ο μαθητής/ η μαθήτρια που θα απουσιάζει τις συγκεκριμένες ημέρες (Δευτέρα – Πέμπτη) οφείλει να φέρει το αποτέλεσμα του  διαγνωστικού ελέγχου (self-test) μόλις επιστρέψει στο σχολείο.

Από τη Δευτέρα 10 Μαΐου το σχολείο θα λειτουργήσει πλήρως (Πρωινή Ζώνη, Ολοήμερο) χωρίς καμιά αλλαγή στα διαλείμματα καθώς και  στον τρόπο και τις ώρες προσέλευσης – αποχώρησης.

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες, έμειναν επτά (7) εβδομάδες μαθημάτων, ας κάνουμε μια προσπάθεια δυναμικά και οργανωμένα να πολεμήσουμε αυτόν τον αόρατο εχθρό, με όπλα τον εμβολιασμό, το self test, τη μάσκα, τα αντισηπτικά,  τον αερισμό τον τάξεων και την προσωπική μας υπευθυνότητα.

Οι διευθυντές

Μιχαήλ Τοκατζόγλου         Στέργιος Κούτριος