Όρια και εθισμός στο διαδίκτυο

Στο σχολικό μας συγκρότημα πραγματοποιήθηκε ανοιχτή επιμορφωτική δράση για γονείς και εκπαιδευτικούς με θέμα: «Όρια και εθισμός στο διαδίκτυο».

Εισηγήτριες ήταν οι ψυχολόγοι κ. Ασπραγκάθου Φρόσω και κ. Μαρίνα Τζίκου. Μας ενημέρωσαν για τα όρια που πρέπει να θέτουμε στα παιδιά στην καθημερινότητα, αλλά και ιδιαίτερα στη χρήση του διαδικτύου. Η επιμορφωτική συνάντηση έγινε δια ζώσης, ενώ παράλληλα υπήρχε η δυνατότητα να την παρακολουθήσουν μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας webex από το σπίτι, όσοι δεν είχαν τη δυνατότητα να παραβρεθούν στον χώρο του σχολείου. Η συμμετοχή με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ήταν αρκετά ικανοποιητική. Μετά τις παρουσιάσεις ακολούθησε συζήτηση με έντονο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό.

Ευχαριστούμε θερμά τις δυο ομιλήτριες για τις ψυχωφελείς  παρουσιάσεις-προτάσεις, καθώς και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για τη συμμετοχή, αλλά και τα… κεράσματα!