Έκθεση ζωγραφικής

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων, που πραγματοποιήθηκαν για την ολοκλήρωση της σχολικής χρονιάς, παρουσιάστηκαν κάποια από τα ζωγραφικά έργα των μαθητών σε μια μικρή εικαστική έκθεση που οργανώθηκε στην αυλή του σχολείου μας. Τα έργα δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, με υπεύθυνη την κυρία Χρυσοπουλίδου Σταυρούλα στο μάθημα των εικαστικών, οπού έχει ως στόχο την ενίσχυση της δημιουργικότητας των μαθητών, την καλλιέργεια της φαντασίας αλλά και την κατανόηση του ρόλου της τέχνης. Δόθηκε έμφαση στα μορφικά στοιχεία της τέχνης, στην  διαθεματική προσέγγισή της,  αλλά και στην ανάπτυξη της προσωπικής έκφρασης των μαθητών. Τα παιδιά εμπνεύσθηκαν από τα έργα συγκεκριμένων ζωγράφων όπως  Paul Klee, Vincent Van Gogh, Rene Magritte, Kandinsky, Georgia O’ Keeffe κ.α., μελέτησαν το χρώμα μέσα από χρωματικές ασκήσεις αλλά και προσέγγισαν την έννοια του τοπίου, δημιουργώντας τα δικά τους πρωτότυπα έργα.

Ημέρα φιλίας

Στο σχολικό μας συγκρότημα έλαβε χώρα μια ακόμα δράση για τη Φιλία και τη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών! Τα τμήματα, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών,  απεικόνισαν τη Φιλία με διαφορετικούς τρόπους:

Έκαναν όμορφες ζωγραφιές,

Παρουσίασαν Φιλίες που έμειναν στην Ιστορία,

Δημιούργησαν αφίσες,

Έγραψαν το Αλφαβητάρι της Φιλίας,

Συναρμολόγησαν το παζλ της Φιλίας,

Απεικόνισαν τα συναισθήματά τους,

Τραγούδησαν και διασκέδασαν!

Μέσα σε ευχάριστο κλίμα, αποχαιρετούν το σχολείο και μας εύχονται:

Καλό Καλοκαίρι!